http://www.szekelyhon.ro/aktualis/csikszek/emlekidezes-a-gimnaziumban" /> http://www.szekelyhon.ro/aktualis/csikszek/emlekidezes-a-gimnaziumban" /> http://www.szekelyhon.ro/aktualis/csikszek/emlekidezes-a-gimnaziumban" />

Emlékidézés a gimnáziumban

2013-12-13

http://www.szekelyhon.ro/aktualis/csikszek/emlekidezes-a-gimnaziumban

Megemlékeztek kedden a csíkszeredai Márton Áron Gimnáziumban a tanintézet egykori tanáráról, igazgatóhelyetteséről, a tíz éve elhunyt Miklós Józsefről. A rendezvényen kollégák, barátok idézték fel a több mint tíz nyelvet beszélt tanár, tolmács, idegenvezető, szerkesztő, közíró, a csíksomlyói búcsú és a helyi sportesemények bemondójának emlékét.

Az emlékünnepség kezdetén koszorút helyeztek el a Miklós József tiszteletére emelt kopjafánál

A farkaslaki születésű, 2003-ban autóbalesetben elhunyt francia-román szakos tanár, Miklós József emlékére szervezett esemény a gimnázium udvarán, a tiszteletére felállított kopjafánál kezdődött. Itt koszorút helyezett el a gimnázium nevében Varga László igazgató és Juhász-András Réka igazgatóhelyettes, továbbá Bartolf Hedvig, Hargita megye főtanfelügyelője, majd imát mondtak a megemlékezésre összegyűlt kollégák, barátok, családtagok.

Klasszikus műveltségű pedagógus volt

A gimnázium dísztermében folytatódott ünnepségen Juhász-András Réka igazgatóhelyettes ismertette Miklós József életpályáját. Elmondta, az 1962-ben Csíkszeredába került tanár tanfelügyelői tisztséget is betöltött, több mint tíz nyelven beszélt, tolmácsként, idegenvezetőként is tevékenykedett, évkönyvet és helytörténeti munkákat szerkesztett és írt. A dísztermet megtöltött egybegyűltek egy perc néma csenddel adóztak emlékének. Amint Varga László, az iskola igazgatója beszédében rámutatott, a tíz éve elhunyt, klasszikus műveltségű és olthatatlan tudásszomjú pedagógusra az iskola büszke lehet, nemzeti érzése mellett egyetemességről, nyitottságról, igazi humanizmusról is tanúságot tett. Az igazgató egy, a Marosvásárhelyi rádió által 1996-ban készített hangfelvételt is megosztott a hallgatósággal, amelyen Miklós József beszélt munkájáról. Bartolf Hedvig, Hargita megye főtanfelügyelője személyes hangvételű levélben üzente azt a néhai pedagógusnak, hogy nélküle a gimnázium, a város, a megye és egész Erdély szegényebb lett. Azzal fejezte be, hogy Miklós József munkáját, tudását, önzetlenségét nem lehet elfelejteni.

Megosztott személyes élmények

Miklós Józseffel kapcsolatos személyes élményeit osztotta meg az emlékünnepségen Lászlófy Pál, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének tiszteletbeli elnöke és Köllő Ferenc zenetanár is. Svella Adél balett-tanár Miklós Józsefnek a csíksomlyói passiójáték hagyománya felelevenítésében játszott szerepét méltatta, felidézte, mennyit vállalt ebből a munkából is, Boldizsár Ágoston magyar szakos tanár pedig, aki átvette Miklós Józseftől a csíksomlyói búcsú bemondói tisztségét, azt mondta, megtanulta elődjétől, hogy ez is szolgálat.

Megtöltötték a dísztermet az emlékező kollégák, barátok, diákok

A család részéről Gogolák Margit, a néhai pedagógus unokahúga mondott köszönetet az iskolának Miklós József emlékének ápolásáért, és ugyanezt ígérte a család részéről is. Mint mondta, vannak még kéziratok, amelyeknek tervezik a kiadását. Dobos László sportújságíró, a Csíki Hírlap munkatársa felelevenítette, hogy Miklós József a jégkorongmérkőzéseken is rendszeresen dolgozott bemondóként. Sportszeretete mellett igényessége itt is megnyilvánult, sokat adott a nyelvhelyességre, a helyes kiejtésre, a pontos megfogalmazásokra. „Anélkül, hogy megkaptad volna a ma divatos címeket, számunkra díszpolgár és a nyelvtudományok doktora vagy" – mondta.

Az ünnepségen a gimnázium diákjai idegen nyelvű szavalatokkal, kórusművekkel tisztelegtek a néhai pedagógus emléke előtt, a művészeti népiskola és a művészeti szakközépiskola tanárai pedig számára kedves zeneműveket játszottak el. A rendezvényen értékelték azokat a pályamunkákat is, amelyekben az iskola diákjai írtak arról, hogyan él tovább szüleikben néhai tanáruk, Miklós József szellemisége. A megemlékezés zárómozzanataként megkoszorúzták a díszteremben a Miklós József tiszteletére felállított emléktáblát.

R. Kiss Edit

Országos informatika olimpia
2025-04-15

Április 13.-án kezdődött Ploiești-en az országos informatika olimpia. Hargita megyét az idén két diák képviselte, a mi iskolánkat egy: Csomós Dávid tizedikes tanuló.

A román nyelv és irodalom tantárgyverseny országos szakasza
2025-04-13

A román nyelv és irodalom tantárgyverseny (Olimpiada de limba și literatura română pentru minorități) Temesváron megrendezett országos szakaszán a Márton Áron Főgimnázium csapata kiváló eredményeket ért el.

NON RECUSO LABOREM! Verseny
2025-04-12

Újra megszervezzük a NON RECUSO LABOREM! regionális versenyt 2025. május 28.-án, 10 órától.