Rendezvény a Praktika pályázat keretében
Szerdán, 2015 április 22-én 1o.oo-14.oo óra között került sor „A PRAKTIKA az esélyegyenlőséget támogatja!’’ elnevezésű rendezvényre a Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium dísztermében.
A rendezvény általános célja volt gazdagítani a diákok ismereteit az esélyegyenlőség, a diszkrimináció és gyűlöletszítás felszámolása, a fenntartható fejlődés, valamint a számítógépes újdonságok témakörében- mindezek a fiatalok állampolgári és szociális nevelésének lényeges célkitűzései.
Ezen célok elérése érdekében, a rendezvény hangsúlyozottan interaktív jellegű volt, a non-formális oktató-nevelő módszerek használatára alapozott(bemutatás, szerepjáték, esetmegbeszélés, stb.), 1oo diák részvételével történt. ők mindannyian a célcsoport tagjai, arányosan képviselték a pályázatban résztvevő középiskolákat.
A rendezvény tevékenységei nagycsoportosan/frontálisan, valamint kiscsoportos műhelymunka keretében zajlottak. A diákok maximális érdeklődéssel hallgatták a meghívott előadókat, akik személyes élettörténetükkel lelkesítették őket és rávilágítottak a rendezvény fontosságára.
Az esemény ünnepélyes megnyítója Gârbea Péter főtanfelügyelő-projektmenedzser rövid köszöntőbeszédével indult, ezt követték a rendezvény főszervezőjének/szakértőjének a pályázatban megfogalmazott 3 alapfogalomról szóló előadása, valamint a meghívott előadók és diákok közötti párbeszéd.( a Zöld Székely Egyesület, a Hargita Megyei Rendőrség képviselői, és fogyatékkal élő személyek)
A rendezvény műhelymunkával folytatódott, a diákok 5 -moderátor által vezetett-kiscsoportban esetmegbeszélőt tartottak olyan történetek kapcsán, amelyekben az esélyegyenlőség, a fenntartható fejlődés, valamint a számítógéphasználat alapelvei sérültek.
A diákok aktívan bekapcsolódtak a helyzetelemzésekbe, komolyan vették feladatukat és sikerült minden kérdésre érdemben válaszolniuk. Pontosan meg tudták határozni a felvázolt problémákat, azok megjelenésének okát, és találtak megoldási módokat, megelőzési lehetőségeket. Összekapcsolták valós élethelyzetekkel, saját élményeiket, valamint kortársaik tapasztalatát osztották meg.
A műhelymunka második részében a fenntartható fejlődést népszerűsítő plakátokat készítettek, üzeneteket fogalmazván meg azon diáktársaiknak, akik nem vehettek részt az eseményen. A moderátorok szakszerű irányításával a diákok kreativításukról tettek tanubizonyságot ötletes plakátokkal:”Légy TE a VÁLTOZÁS, melyet HOLNAP látni szeretnél!”, „Megállj-t a környezetszennyezésnek !”, íme néhány a diákok felhívásaiból.
A rendezvény végén minden munkacsoport nagyközönség előtt mutatta be az esetelemzések végkövetkeztetéseit és a tervezett plakátokat.
A non-formális didaktikai módszerek használata, az interaktív jelleg, a szervezés és lebonyolítás módja, az elhangzott információk minősége, a csoportvezetők szakmai hozzáértése biztosították a rendezvény sikerességét. Sokatmondó a diákok visszajelzése :
A fenti vélemények a rendezvény jó megszervezéséről tanúskodnak és kiemelik hasonló rendezvények szükségességét.
„Megfelelő módszerek, tudatos döntések- Gyakorlat és iskolai tanácsadás az ifjak szakmai fejlődéséért”-„PRAKTIKA”- ez a címe Hargita Megye Tanfelügyelősége és a Márton Áron Elméleti Líceum közös pályázatának . APOSDRU/161/2.1/G/137184 pályázatot a Humánerőforrás- fejlesztési Ágazat Operatív Programja 2007-2013 keretén belül Európai Uniós forrásokból finanszírozzák.
Bővebb információkért kérjük, látogassák a pályázat honlapját: www.practicaharghita.ro.
Kapcsolattartó személy: Cristi Glodeanu, EIP
E-mail elérhetőség: cristiformator@yahoo.com
A IX.-es matematika-informatika osztályokba bejutott diákok listája a 2024/2025-ös tanévben