2015. december 8-án, kedden a Márton Áron Főgimnázium dísztermében került sor a „Megfelelő módszerek, tudatos döntések- Gyakorlat és iskolai tanácsadás az ifjak szakmai fejlődéséért”-„PRAKTIKA”- projekt záró konferenciájára.
A helyi és megyei hatóságok képviselőinek, a megye más intézményeinek, a projekt elsődleges és másodlagos célcsoportja diákjainak, a projekt szakértőinek, iskolaigazgatóknak a jelenlétében a projekt közel 20 hónapos gyakorlatba ültetésének a módozatait elemezték.
A konferenciát Görbe Péter főtanfelügyelő nyitotta meg, aki bemutatta a projektet kihangsúlyozva annak eredményeit és nyereségeit.
A Praktika projekt gyakorlatba ültetése során a szaktanácsadókon keresztül szakmai tanácsadást biztosított 480 Hargita megyei XI.-es diáknak a pályaorientáció terén, közülük 420-an hagyományos szakmai gyakorlaton is részt vehettek a helyi vállalkozóknál, 60 tanuló a „gyakorlócég” innovatív módszer segítségével gyakorolhatott. A projekt a kitűzött célt, a munkaerőpiacon való elhelyezkedési lehetőségek növelését: minőségi pályatanácsadási szolgáltatásokon, sikeres szakmai gyakorlat, valamint a “gyakorlócég” innovatív módszer alkalmazása által érte el.
Amint, a főtanfelügyelő úr nyilatkozta, a Praktika igazi sikertörténet volt, az eredmények pedig alátámasztják ezt a kifejezést: 5 szakmai tanácsadási platform, 2 gyakorló cég szakterem a projekt partnerének a Márton Áron Főgimnáziumnak az épületében, bebútorozva és IT eszközökkel felszerelve, 4 létrehozott gyakorlócég, partneri kapcsolatok gyakorló cég- valódi cégek közt, 740 gyakorló füzet, oktatási partnerség 162 céggel, ahol a tanulók a szakmai gyakorlatot végezték, munkaeszközök és egy gyakorló cég tankönyv, csak néhány a legfontosabb megvalósításokból. A tanulók nyereségei közül a projekt tevékenységeiben való részvételük eredményeképpen megemlíthetjük: saját személyiségük megismerése- kompetenciák, készségek, jellem, temperamentum, értékek, helyes döntések meghozatalának lehetősége tanulmányaik folytatását vagy a munkaerőpiacon való beilleszkedést illetően, a tanulók előnyben részesített választása az elhelyezkedést tekintve, összhangba hozva a vállalkozók elvárásaival, jobb kapcsolattartás a cégek képviselői és a szakközépiskolák közt, az első munkahelyválasztás megkönnyítése, a tanulók ismereteinek a javítása, az elmélet és gyakorlat összehangolása, a vállalkozói szellem fejlesztése, a verseny és versenyképesség bátorítása alkalmazkodva munkaerőpiac változásaihoz, a tanulók készségeinek fejlesztése a csoportmunkában való részvételt tekintve, gyakorlati kompetenciák és készségek kialakítása az iskola elvégzése utáni munkahelyfoglalás esélyeinek a növelésére. Ezekhez hozzáadódik a tanulók pénzügyi nyeresége: egy 300 lejes támogatás a célcsoport 480 tanulójának, fontos pénzbeli jutalmak a projekt keretében szervezett gyakorlati versenyek és gyakorlat cég versenyek győzteseinek.
Az esemény keretében megbeszélések zajlottak a középiskolák igazgatóival, a gazdasági egységek képviselőivel és más szociális partnerekkel, a projekt gyakorlatba ültetése során szerzett pozitív tapasztalatokról, a jövőbeli hasznosítás lehetőségeiről, beszélgetések, melyek igazolták az összes résztvevő közös felelősségét a végzősök munkaerőpiacon való beilleszkedésének megkönnyítésében. Minden hozzászólásban benne volt a projekt nyereségeinek a kin hangsúlyozása, a tanulók személyes fejlődése, a pályaválasztás irányítása tekintetében, a projekt jövőbeli fenntarthatósági irányvonalait illetően.
A konferencia fontos részét képezte a projekt eredményeként elkészített jó gyakorlat útmutató, mely összesíti azokat a tevékenységeket, „melyeket mi jó gyakorlatnak tartunk, s melyeken keresztül, úgy véljük, elértük a kitűzött célokat, s a részt vevő tanulók olyan ismereteket, készségeket és magatartásformákat sajátítottak el, melyek hasznosak lesznek számukra a pályaválasztásban, a munkaerőpiacon való integrálódásban, az értékes EMBERRÉ és POLGÁRRÁ válásban, úgy önmaguk, mint a környezetükben élők számára”, ahogy Görbe Péter főtanfelügyelő mondta: „Meggyőződésünk hogy a projekt célcsoportjának tanulói tanultak a Praktikából, és a tanultakat attól függetlenül fel fogják használni – maguk és mások hasznára –, hogy milyen szakmát választanak.”
„Megfelelő módszerek, tudatos döntések- Gyakorlat és iskolai tanácsadás az ifjak szakmai fejlődéséért”-„PRAKTIKA”- POSDRU/161/2.1/G/137184 projekt, a Hargita Megyei Tanfelügyelőség és a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium gyakorlatba ültetett és az Európai Szociális Alapból a Humán- Erőforrás Fejlesztés Operatív Program Keretében finanszírozott projekt 2007-2013. Beruházás az Emberekbe!
Részletekért, kérjük, kattintson a projekt honlapjára www.practicaharghita.ro.
Kapcsolattartó személy: Cristi Glodeanu, tájékoztatási és reklámszakértő
E-mail: cristiformator@yahoo.com
A IX.-es matematika-informatika osztályokba bejutott diákok listája a 2024/2025-ös tanévben