Történelmi siker a 25. jubileumi TUDOK-on, Kisvárdán

2025-03-29

A 2025. január 25-én megrendezett TUDEK-en (Tudományos Diákkörök Erdélyi Konferenciája) elért kimagasló eredményeiknek köszönhetően minden induló tanulónk tudományos munkája továbbjutott a TUDOK (Tudományos Diákkörök Kárpát-medencei Konferenciája) döntőjébe.

Történelmi siker a 25. jubileumi TUDOK-on, Kisvárdán

Iskolánkat így öt diák képviselte négy tudományos dolgozattal, három különböző szekcióban a TUDOK jubileumi döntőjén, amelyre 2025. március 28-29-én került sor a kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégiumban. A rangos tudományos eseményen négy ország (Magyarország, Románia – Erdély, Szlovákia – Felvidék, Szerbia – Vajdaság) 117 dolgozata került bemutatásra 14 szekcióban, összesen 142 diák részvételével. Diákjaink olyan neves gimnáziumok tanulóival mérhették össze tudásukat, mint a Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium, az Alternatív Közgazdasági Gimnázium, vagy a Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma.

  1. Az Irodalom szekcióban Imre Karin Anett (X.B, társadalomtudományok) a „Rejtőzködés vagy önkifejezés? – A költői maszkok szerepe Kovács András Ferenc lírájában a középiskolás diákok olvasatában” című tudományos dolgozatával a szekció legrangosabb elismerését, a Nagydíjat nyerte el. A zsűri, amelynek tagjai a Debreceni Egyetem BTK Irodalom- és Kultúratudományi Intézetéből érkeztek, különösen kiemelte Anett tudományos munkásságának mélységét és szakmai igényességét. Felkészítő tanára: dr. Tódor Imre.
  2. A Szociológia, pedagógia, tanulásmódszertan szekcióban egyrészt Ferencz Kincső (XI.B, társadalomtudományok) és Ráduly Szilárd (XII.A, filológia) szerzőpáros ismertette kutatási eredményeit a „Jövőkép és karrierálmok külföldön vagy belföldön? Középiskolások továbbtanulási döntései” címmel, mely dolgozatot a zsűri tagjai, akik a Debreceni Egyetem BTK Szociológiai és Szociálpolitikai, valamint a Nevelés- és Művelődéstudományi Tanszékekről érkeztek I. díjban részesítették. Felkészítő tanáruk szintén: dr. Tódor Imre. Ugyanebben a szekcióban ismertette dolgozatát Császár Anna Róza (XI.E, matematika-informatika – intenzív informatika) is a Hogyan hozzuk közelebb a matematikát az Alfa generációhoz? Az origamitól a történetmesélésig: innovatív oktatási módszerek a matematikatanításban című dolgozatával, amelyet szintén nagy elismerés övezett. Rozi felkészítő tanára szintén: dr. Tódor Imre.
  3. A Néprajz, család- és életpályakutatás szekcióban Kenyeres Mátyás (XI.B, társadalomtudományok) mutatta be a ,,Régi szokás szerint…” Szakrális tradíciók a homoródalmási unitáriusok körében című dolgozatát. A zsűri a dolgozatát különdíjban részesítette. Felkészítő tanára: Csonta Noémi.

Így minhárom általunk képviselt szekcióban sikerült egy-egy díjat – Nagydíj, Első díj, Különdíj – elnyernünk. Történelmi siker, ugyanis iskolánk számára a TUDOK negyedszázados történetében még soha nem volt egy adott évben ennyi résztvevő és ennyi díj. A versenyző tanulók a Hargita Megyei Kiválósági Központ társadalomtudományi csoportjának tagjai, számukra dr. Tódor Imre személyre szabott felkészítést tart.

Gratulálunk tanulóink kimagasló teljesítményéhez, valamint az őket felkészítő és mentortanáraiknak is!

Sok sikert kívánunk a további tudományos pályájukon!

Köszönjük a Márton Áron Egyesületnek az utazási költségekben nyújtott anyagi támogatását!

József Attila 120
2025-04-11

József Attila 120.-ik születésnapjára Borbé Levente könyvtáros és Ráduly Margit képzőművészet tanár egy projektet hozott létre.

Középiskolások Üzleti Tanácsadó Versenye
2025-04-06

Minden idők eddigi legnagyobb sikerét értük el az idei KÜTV döntőjén

Országos matematika tantárgyverseny, Botoșani, ápr. 1-6
2025-04-05

Páratlan teljesítményt nyújtottak idén tanulóink az ONM országos szakaszán. Hargita megyét idén kizárólag a Márton Áron Főgimnázium tanulói képviselték, szám szerint négyen és mindenki éremmel tért haza, erre nem igazán volt példa az utóbbi harminc évben.