MAGYAR TANNYELVű KÖZÉPISKOLÁK IX. ORSZÁGOS TANTÁRGYVERSENYE – MAROSVÁSÁRHELY
Az idei tanévben kilencedik alkalommal rendezték meg a – már hagyományosnak számító – Bolyai Országos Tantárgyversenyt. A nagy népszerűségnek örvendő rendezvénynek – az elmúlt évekhez hasonlóan – az egyik legrangosabb erdélyi magyar oktatási intézmény, a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceum adott otthont 2014. május 9-11 között.
Láday Zoltán, az iskola társadalomtudományokat oktató tanára megnyitó beszédében ismételten megfogalmazta e verseny megszületésének legfőbb indítóokát: 2006-ban az a felismerés szolgáltatta az ötletet az első verseny megszervezéséhez, hogy az iskola eredményességét a diákok teljesítménye alapján lehet a legjobban felmérni. Ehhez pedig olyan versenyek szükségesek, amelyek reális esélyt biztosítanak a megmérettetésre. Így született meg a Magyar Tannyelvű Középiskolák Országos Tantárgyversenye, olyan tantárgyakból, amelyekből még mindig nincsenek mérhető eredményeink az országos olimpiászokon.
A megnyitó ünnepségen jelen volt többek között Markó Béla szenátor, a verseny fővédnöke, Dr. Bálint István, a Bolyai Farkas Elméleti Líceum igazgatója, a Maros megyei tanfelügyelő helyettesasszony, illetve Marosvásárhely alpolgármestere.
Markó Béla szenátor köszöntő beszédében „nemes verseny”-ként emlegette a Bolyai tantárgyversenyt, mert ezeken a próbákon igazi értékeket versenyeztetünk, tehetséget, alkotókészséget, kitartást, szorgalmat, felhalmozott ismeretanyagot. A Bolyai verseny azért fontosabb, értékesebb a magyar tannyelvű középiskolások számára, mert ez a találkozás, tevékenység, munka önállóságunkról is szól: „ez a mi versenyünk, romániai, erdélyi magyaroké. (…) Erdélyi oktatók álmodták meg, kezdeményezték, és szervezik ezt a vetélkedőt” – fogalmazta meg a szenátor. És idén, most már IX. alkalommal.
Az elmúlt évekhez viszonyitva, ebben a tanévben volt a legmagasabb a résztvevők száma, hiszen 33 iskolából 251 tanulót regisztráltak a szervezők, akik hét tantárgyból mérhették össze tudásáukat, képességeiket: biológiából (növény- és állatbiológia, orvosi biológia), földrajzból (általános természetföldrajz és humánföldrajz), informatikából (programozói és számítógép-alkalmazói), társadalomtudományokból (üzleti tervek és egyéni szakdolgozatok bemutatása), illetve történelemből, kémiából (általános és szervetlen kémia, szerves kémia), és fizikából. Az idei verseny újdonságának számít, hogy ez utóbbi versenykategóriát ettől a tanévtől vezették be, és az iskola névadójáról Bolyai Farkas Fizika Tantárgyversenynek nevezték el.
A résztvevő középiskolák egyike – az elmúlt évekhez hasonlóan – a csíkszeredai Márton Áron Gimnázium, amelyet 16 tanuló és 2 kísérőtanár – Barabás Gyöngyvér filozófia szakos-, illetve Gidó Mária földrajz szakos tanár képviselt.
Csapatunk tagjai a következők: Csiszer Mónika (IX.D) és Dóczy-Rossler Botond (IX.B) általános természetföldrajzból; Kelemen István (X.B) és Márton L. Tamás (X.B) társadalomföldrajzból; Molnár Roland (X.E) és Sandy Bálint Mátyás (XII.E) a programozói vetélkedő résztvevőiként; Szőcs Csongor (X.B) történelemből; a társadalomtudományok versenyének üzleti tervek témakörében két csapat vett részt: Bogos Réka (X.E) és Demeter Kamilla (X.E), illetve Kedves Emőke (XI.A) és Kernetzky Janet Xénia (X.A), általános és szervetlen kémiából:Lázár Aletta (IX.C) ésPortik Attila (IX.C), szerves kémiábólSzabó Ervin (XI.D) versenyzett; biológiából, az anatómia kategóriában két versenyző szerepelt: Geréd Bíborka (XI.C) és Gyenge Mónika (XI.C).
Eredményeinka tavalyihoz képest („bronzérmes” helyezést ért el iskolánk az összesített eredmények alapján) szerényebbek voltak, de biztatóak és ígéretesek a következő verseny megmérettetéseit illetően. Különösen, hogy olyan tantárgyakból is értek el diákjaink helyezést (biológia, kémia), amelyekből nem volt résztvevő az elmúlt években.
A díjazott tanulóinka következők: Molnár Roland (X.E), programozói verseny,II. helyezés (felkészítő tanára: Csonta Ildikó); Szőcs Bíborka (XI.C) anatómia verseny, III. díj ( felkészítő tanára: Barta Mónika); Lázár Aletta (IX.C) szervetlen kémiából dícséretben részesült (felkészítő tanára: Olteán Éva); és végül üzleti tervekből Bogos Réka (X.E) és Demeter Kamilla (X.E) III. helyezést értek el (felkészítő tanár: Barabás Gyöngyvér). Ez utóbbi verseny rendkívül kreatív jellegű, melynek lényege, hogy az előre – megadott szempontok alapján – elkészített üzleti terv rövid vázlatát kellett bemutatni 10 perces időkeretben valamilyen prezentációs eszköz segítségével. A zsűri öt kritérium szerint értékelte a munkákat: megvalósíthatóság, eredetiség, szerkezeti felépítés, a bemutatás minősége, illetve a pénzügyi terv. A legnagyobb pontszámot az utóbbira lehetett szerezni.
Az idei verseny dobogós iskolái, a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceum (I.) a kézdivásárhelyi Nagy Mózes Elméleti Líceum (II.), és a Székely Mikó Kollégium, Sepsiszentgyörgy (III.).
Minden tanulónak – akár díjazott, akár nem – köszönjük a részvételt, a lelkesedést, a munkára fordított időt, energiát, fáradtságot. Mindannyiunk számára nyilvánvaló, hogy egy versenyről mindenki nem térhet haza oklevéllel, de gazdagodhat ismeretekben, tapasztalatban, szerezhet új ismerősöket, barátokat, és ha van elegendő kitartása, bátrabban indulhat a következő évi megmérettetésen.
Hat év távlatából felkészítő- és kísérőtanárként ismételten csak arra tudom biztatni a tanulókat, kollégákat, hogy készüljenek fel és vegyenek részt ezen a versenyen. Találónak érzem a fővédnök, Markó Béla szenátor megállapítását, amikor ezt a versenyt a „nemes” jelzővel illete, hiszen ezen a vetélkedőn komoly hozzáállású, tanulni és bizonyítani akaró, kreatív, ötletes, elmélyült szakmai tudással és gyakorlattal érkező diákok szállnak versenybe egymással. Úgy látom, hogy ezt a versenyt évről-évre szinvonalasabbá teszik az egyre nagyobb létszámmal jelentkező magyar középiskolák. Az sem mellékes szempont, eredmény, hogy minden tantárgyból az első három helyezett tanuló a tanügyminisztérium által elismert oklevelet kap, és ma már több egyetem is elismeri a felvételin a díjazott tanulók eredményeit, bejutást biztosítva számukra bizonyos karokra.
A Bolyai Tantárgyverseny különlegessége, egyedisége a többi, sokféle verseny mellett talán abban áll, hogy ez önállóságunkról, erdélyi magyar szellemi hagyományainkról, értékeinkről, mércénkről is szól. Ez a verseny valóban a mi versenyünk, magyarul tanuló diákoké és magyarul oktató tanároké. Ez az a vetélkedő, amelyről az elkövetkező években sem hiányozhatunk, még több, és még alaposabban felkészült diákkal kell képviselnünk iskolánkat. Érdemesnek tartom pártfogolni e nemes versenyt, mert van komolysága, van hitele, színvonala, van tétje, van célja és nem utolsó sorban egy megmagyarázhatatlan, különleges vonzereje, hangulata, a Bolyai Farkas Elméleti Líceum magas, ódon falai között.
Barabás Gyöngyvér
tanár
Az iskolánk youtube csatornáján is élőben lehet követni 19 órától az idei Gólyabált.
Iskolán 4 diákja és egy tanára is díjban részesült a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének hagyományos díjátadó ünnepségén.
Október 4-5. között csapatépítő tevékenységeken vettek részt a Márton Áron Gimnázium tanárai Hargitafürdőn. A szakmai háttért és a játékos feladatokat a Tusnad Trustbuilding három trénere biztosította: Bartalis Emőke, Butyka Loránd és Mód-Nemes Gabriella. A teljes programot támogatta a Csíkszereda Városháza és a Márton Áron Gimnázium Egyesülete.