A Márton Áron Gimnázium szakszervezeti tagságának közleménye

2010-06-08

A 2010. május 31-ére meghirdetett általános sztrájkhoz iskolánk 45 tanárából 43 csatlakozott, elfogadva a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége (FSLI) felhívását a tanítás felfüggesztésére...

 

A Márton Áron Gimnázium szakszervezeti tagságának közleménye

A 2010. május 31-ére meghirdetett általános sztrájkhoz iskolánk 45 tanárából 43 csatlakozott, elfogadva a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége (FSLI) felhívását a tanítás felfüggesztésére, az érettségi vizsgák bojkottálására, szolidaritást vállalva az idegennyelv-tanárokkal, akik az éppen soros vizsgán – az idegen nyelvi kompetenciák mérése – tagadták meg a vizsgáztatást. Nem cinizmusból, nem felelőtlenségből. És nem is csupán a beharangozott 25 %-os fizetéscsökkentés miatt. A tiltakozás e törvény biztosította formáját sokan úgy vállaltuk, hogy nem bíztunk a közvetlen eredményességben, de beláttuk, hogy a szolidaritás a legtöbb, amit egymásnak nyújthatunk,s hogy nem tűrhetjük el szó nélkül, véleményünk kifejezése nélkül  – nemcsak a fizetésünk csökkentését, hanem – a hazai oktatásügy aláaknázását, hosszú távra szóló, nehezen jóvátehető károsítását.

 

A rendszerben tapasztalható káosz látszólag a sztrájk következménye, valójában a sztrájk világít rá arra a kiszámíthatatlanságra és zűrzavarra, amelyet a hatalom évek óta fenntart, így láthatóvá teszi a rendszer (csont)vázát.

 

A tiltakozásunkat kiváltó okok túlmutatnak a pillanatnyi követeléseken. Hiszen:

- Tiltakozunk a felelőtlen oktatáspolitika ellen, amely szakmailag megalapozatlan, koherens távlati célok nélkül meghozott intézkedéseivel évek óta kompromittálja az oktatást, lehetetleníti el a tanítási gyakorlatot, és áldozza fel azt, amire cinikusan folyamatosan hivatkozik: a gyermeket, a diáknemzedékeket.

- Tiltakozunk a tanári szakma és hivatás lebecsülése ellen, a pedagógustársadalom erkölcsi és anyagi megalázása ellen, a szakmai (pedagógiai és szaktudományos) felkészültség semmibe vevése ellen. Ma már egyre több - kemény pénzekért végzett - (oktatás)kutatás konklúziója az, amit a gyakorló tanárok mindig tudtak: az oktatás a gyermekért van, de a minősége a tanáron múlik.

- Tiltakozunk a vizsgarendszer folyamatos és önkényes alakítgatása ellen, formális adminisztratív aktussá való lefokozása ellen, amelynek folyományaként az érettségi nem a tudás és képességek megmérettetése, hanem alkalom a végzettséget igazoló bizonylatok kiállítására, és amelynek az össztársadalmi üzenete: a tudásnak és a befektetett munkának nincs értéke, nem kritériumai a társadalmi érvényesülésnek.

- Tiltakozunk az elméleti líceumokban zajló oktatás és ezáltal az értelmiségi utódképzés ellehetetlenítése ellen.

 

A sztrájkot 2010. jún. 2-án többségi döntéssel felfüggesztettük. De továbbra is:

- Tiltakozunk az ellen a cinizmus és képmutatás ellen, ahogyan a hatóságok viszonyultak a sztrájkhoz, ahogyan a diákok érdekeire hivatkozva, akiket igyekeztek a tanárok ellen hangolni, vitték át akaratukat.

- Tiltakozunk az ellen, ahogyan valamennyi tanügyi szakszervezet képviselte ügyünket a hatalom és a társadalom nyilvánossága előtt, és ahogyan megszervezte a tiltakozó akciókat; hogy nem tájékoztatta naprakészen a tagságot, végül pedig cserbenhagyta. A 2010. jún. 2-i gyűlésen felmerült, hogy iskolánk szakszervezeti tagsága testületileg kilép a TSZSZSZ csíki szervezetéből.

 

Ha volna meggyőző és hiteles terv az oktatás jövőjének biztosítására, s volna szavahihető hatalom, amely elkötelezné magát e terv megvalósítása mellett, értelme lenne az (anyagi) áldozatnak is, ezért részt vállalnánk belőle.

Ha a gazdasági válság terheit méltányosan, arányosan és átláthatóan viselné a társadalom egésze, részt vállalnánk belőle.

De amíg ezek a feltételek nem teljesülnek, addig csak szolidaritásunkat fejezhetjük ki a nyugdíjasokkal és a többi, hozzánk hasonlóan szakmailag semmibe vett, a társadalom ingyenélőinek nevezett közalkalmazottal.

 

 

Aláírások

Csíkszereda, 2010. jún. 7.

 

 

 

  1. András Éva
  2. Antal Beáta
  3. Bara Katalin
  4. Barta Mónika
  5. Berszán M. Éva – Etelka
  6. Berszán M. László
  7. Boda – Székedi Eszter
  8. Bodor Julianna
  9. Borsodi László
  10. Csapó Hajnalka
  11. Csata Emese
  12. Csiszer István
  13. Csomós Róbert
  14. Csonta Ildikó
  15. Csutak Judit
  16. Demeter Annamária
  17. Demeter István – Hunor
  18. Halász Gyöngyi
  19. Herța Enikő
  20. Izsák Zoltán
  21. Juhász – András Réka – Zs.
  22. Kolozsváry Katalin
  23. Laczkó József
  24. Lőrincz Éva – Katalin
  25. Mátéffy Mária
  26. Nagy Veronka
  27. Noszlopi Edit
  28. Oltean Éva
  29. Orbán Zsolt
  30. Páll R. Olga
  31. Péter Éva
  32. Püsök Ana
  33. Ráduly Margit
  34. Sata Klára
  35. Sturzu Maria
  36. Szabó László
  37. Szász – H. Amália – Kinga
  38. Szatmári Mária – Enikő
  39. Takács Ildikó – Csilla
  40. Tamási Csaba
  41. Téglás Gabriella
  42. Tódor Imre
  43. Varga László
Tanévnyitó
2024-09-06

A IX.-es matematika-informatika osztályok
2024-07-31

A IX.-es matematika-informatika osztályokba bejutott diákok listája a 2024/2025-ös tanévben