– A csíkszeredai Márton Áron Gimnázium tantestületének nyilatkozata –
Az idei tanévkezdés után igen sok ember értetlenül fogadta azokat a híreket, amelyek az iskolánk tantermeiben – előzetes megegyezés nélkül – elhelyezett keresztekkel kapcsolatosan terjengtek. Mivel a közvélemény ez idáig nem kapott megfelelő tájékoztatást, hanem csak kevés és esetenként pontatlan vagy félrevezető információt, ezért iskolánk tantestülete ezúton szeretné a nyilvánosság elé tárni a történtek előzményeit és a történtekkel kapcsolatos álláspontját.
1. Épület, tulajdonjog, pályázat
Amikor 2003 októberében az iskolaépületet visszaszolgáltatták jogos tulajdonosának, a római katolikus egyháznak, a Márton Áron Gimnázium vezetője üdvözölte és történelmi igazságtételnek nevezte az eseményt (Romániai Magyar Szó, 2003. november 4. szám). Ez a máig érvényes álláspont logikus következménye volt az iskola rendszerváltás utáni viszonyulásának a vallási értékekhez és az egyház pozitív társadalmi szerepéhez, de megfelelt az iskola hagyományainak és a névadó püspök iránti tiszteletnek is. Az iskola nem várta meg az épület visszaadását, hanem már jóval azelőtt kifejezte ezt a kapcsolatot a törvényes keretek betartásával: a díszterem–kápolna átalakítása és vallási szimbólumokkal való ellátása (beleértve a keresztet is), szentmisék rendszeres szervezése, szoborállítás a névadó, illetve az iskolaépítő püspökök tiszteletére, a vallásoktatás mintaszerű megszervezése, a piarista atyákkal való együttműködés, vallási tárgyú saját kiadványok nyomtatása formájában stb.
Mindamellett a Márton Áron Gimnázium mint állami intézmény mindvégig megőrizte világi jellegét, és az iskola jogállását a folyamatban lévő – a tantestület és a diákság részéről nem kis erőfeszítést igénylő - felújítás sem változtatta meg. Jelenlegi működésünk alapja a helyi önkormányzat és a tulajdonos által 2008-ban megkötött bérleti szerződés. Fontos tudni, hogy e szerződés elfogadása előtt a Hargita Megyei Prefektúra az 1832/SR/18. 03. 2008. számú átiratban kérte a Helyi Tanácsot és a Polgármesteri Hivatalt a következő szempontok betartására: „Egy épület tulajdonosának a beavatkozása egy állami oktatási intézmény nevelési tevékenységébe, arra hivatkozva, hogy ő az épület tulajdonosa, teljesen törvénytelen és megengedhetetlen (…) Az a tény, hogy annak az épületnek a tulajdonosa, amelyben egy állami oktatási intézmény működik, nem jogosítja fel arra, hogy beavatkozzon az oktatási intézmény adminisztrálásába, döntéshozatalába. ”
Városunk önkormányzata 2004 végétől kezdve pontosan, visszamenőleg is fizette a tulajdonos egyháznak az épület és a terület használatáért járó jelentős összegű bért, és a közhiedelemmel ellentétben ezt teszi jelenleg is, évi 148.000 lej értékben (a kifizetett bért a tulajdonos nem fordította az iskolaépület fenntartására, javítására). Ami az épület jelenleg zajló felújítását illeti, ennek költségeit az Európai Unió programja, a kormány és Csíkszereda Önkormányzata fedezik. Mint ismeretes, az egyház mint tulajdonos nem is pályázhatott volna a támogatásra, az állami iskola ittléte nélkül az önkormányzat sem tehette volna ezt. A nagy jelentőségű felújítási pályázat beadásához a tulajdonos azzal járult hozzá, hogy az említett bérleti szerződést aláírta, vállalva, hogy az állami iskola húsz évig az épületben maradhat, anélkül hogy beavatkozna az intézmény működésébe.
2. A konkrét eseménysorozatról
Ami a jelképek elhelyezését illeti iskolánk osztálytermeiben (keresztek, címerek), a tulajdonos egyház képviselője sem szóban, sem írásban nem kereste meg előzetesen ilyen kéréssel iskolánk vezetőségét, így semmilyen egyeztetés nem folyt erről a témáról.
A jelképek elhelyezését Csíkszereda polgármestere nevében Antal Attila alpolgármester kérte szóban a 2011. június 16-án tartott tantestületi értekezleten, arra hivatkozva, hogy szerintük a Márton Áron Gimnázium osztálytermeibe is ugyanazokat a jelképeket kellene feltenni, mint a Segítő Mária Gimnázium termeibe. Ezzel szemben iskolánk tantestülete azt kérte, hogy az iskola maga dönthessen az identitását kifejező jelképekről, és vállalta, hogy javaslatait az alpolgármester által megadott időpontig felterjeszti véleményezésre a Polgármesteri Hivatalba. Ez 2011. július 7-én meg is történt két tervezet és látványterv formájában, kereszt nélkül, az egyik változatban Márton Áron püspöki címerével és jelmondatával, valamint városunk címerével. Javaslatainkat az alpolgármester indoklás és érvelés nélkül elutasította (2011. aug. 10-én), újabb levelünkre (2011. aug. 15.) nem válaszolt, a polgármester pedig érdemi párbeszédre nem volt hajlandó. A kérdéses kereszteket a polgármester utasítására 2011. szeptember 10-én, szombaton délután rakták fel a munkások a falakra, előzetes megállapodás vagy bármiféle írásos dokumentum nélkül, kész helyzetet teremtve a MÁG vezetősége, tantestülete és diáksága számára. Az iskola igazgatója által leszedetett kereszteket 2011. szeptember 18-án, vasárnap helyezték vissza a polgármester által szervezett médiaesemény keretében, ugyancsak előzetes egyeztetés nélkül. A sajtóban megjelent állításokkal ellentétben ezen a rendezvényen a Márton Áron Gimnázium egyetlen jelenlegi tanára, diákja, szülőbizottsági tagja sem vett részt, a nyugdíjas tanárok közül is csak ketten.
3. Következtetések. Összegzés
A Márton Áron Gimnázium tantestülete a vallást értéknek, az egyházat pozitív társadalmi tényezőnek tekinti, tiszteletben tartja a szülők és a tanulók vallásos hitét. Tisztában van az iskola múltjával, tiszteli az épület tulajdonosát és az iskolafenntartó önkormányzatot. Nem utasítja el a keresztet mint vallási jelképet – eddig is ott volt az iskola dísztermében (ami most újból kápolna lesz, az eredeti pályázati tervtől eltérően), és ott van a ballagási ünnepségeinken is.
Nem tudunk viszont egyetérteni a kereszt parancsszóra történő elhelyezésével minden osztályteremben, azzal, hogy a vallási jelkép politikai-hatalmi jelvénnyé változzék. Nem tudunk egyetérteni az eljárás módjával, amely a demokrácia látszatára sem törekszik, eleve figyelmen kívül hagyva vagy nem is feltételezve, hogy tudatos és felelős, a helyzet elemzésére és választásra képes (és arra illetékes) vezetőségről és tantestületről van szó. Pedagógiai-nevelési felfogásunk nem az erőszakra épül. Meggyőződésünk, hogy a hit nem alakítható ki erőszakkal, a szeretet pedig nem kényszeríthető ki. Az erőszak módszere nem a hithez való kötődést erősíti, hanem éppen ellenkező hatást vált ki: elutasítást vagy képmutatást szül. Éppen ezért gondoljuk: ami történt, visszaélés az egyébként mindannyiunk által tisztelt jelképpel.
Ugyanakkor elutasítjuk a hangulatkeltés és a nyomásgyakorlás minden formáját, amely megzavarja a nevelői-oktatói munkához, a minőségi tanításhoz-tanuláshoz szükséges nyugodt légkört. Végső soron tanári hivatásunk betöltésében akadályoz, amely elhívatottság nélkül intézményünk nem szolgálhatja a térségben vállalt hagyományos szerepét, a szükségszerűen nemzeti értelmiségi utódképzést.
A Márton Áron Gimnázium közismerten elfogadó és befogadó, nyitott, humanista szellemiségű, a párbeszédre és együttműködésre alapozó intézmény. Kérjük tiszteletben tartani iskolánk jellegét, arculatát, hatáskörét és méltóságát – hogy dolgozhassunk!
Csíkszereda, 2011. szeptember 26.
Aláírók:
A IX.-es matematika-informatika osztályokba bejutott diákok listája a 2024/2025-ös tanévben