A Márton Áron Főgimnázium tanárai, diákjai, nyugdíjas pedagógusai és meghívott vendégei 2017. december 7-én, születésének 90. évfordulóján Fodor Sándor íróra, műfordítóra emlékeztek, aki Csíksomlyó szülötte és 1938–1946 között a csíkszeredai gimnázium tanítványa volt.
Az emlékünnepség is megmutatta, hogy Fodor Sándornak, az embernek a mulandóság törvénye szerint 2012. március 28-án itt kellett ugyan hagynia a teremtett világot, hogy megtérjen szeretett lánya, Évike mellé a kolozsvári Kismező utcai temetőbe, de szelleme, az általa megalkotott fiktív vagy egyszer-volt-világok tovább élnek mindazok számára, akik színpadra állítják műveit, fellapozzák novelláit, karcolatait, meséit, akik regényeit, önéletrajzi ihletésű írásait, publicisztikáit olvassák.
A rendezvény a Csíkszeredában 2010-ben alakult Boszorka bábcsoport előadásával kezdődött az iskola MAGházában, ahol Fodor Sándor halhatatlan meseregényének hőse, Csipike és barátai léptek színre a felnőttek, a diákok és a gimnázium alkalmazottai gyerekeinek legnagyobb örömére. A szereposztás a következő volt: Csipike – Takács Éva, Madár – Györfi Erzsébet, Nyúl – Czikó Gizella, Kecskebéka és Szarvasbika – Molnár Anna, Csiga, méhek – Székely Anna, Harkály Mester, Vöröshangya és Légyölő Galóca – Borsos Edith, Vadmalac, az ebadta – Kovács Kata. A bábokat, a díszletet tervezte és készítette, Bakó Klára, zenéjét szerezte Simó József. A súgó Kedves Ildikó volt. A darabot rendezte Barabás Réka és Orendi Éva.
A bábelőadás után az ünnepség a gimnázium dísztermében folytatódott, ahol elsőként az iskola kórusa lépett fel. A diákok az Eljöttünk mind, zengjen az ének című kánont, Bartók Béla Ne menj el című alkotását, Mozart Szemek című noktürnjét és Farkas Ferenc Hajnalnótáját adták elő Csiszér István zenetanár vezényletével.
Ezt követően Varga László igazgató ünnepi beszéde következett, majd Fodor Eszternek, az író Budapesten élő lányának 2017. november 27-én Budapesten kelt, az ünnepség résztvevőit üdvözlő rövid levelét alulírott olvasta fel. Fodor Eszter ugyanis más elfoglaltsága miatt nem tudott eleget tenni a Márton Áron Főgimnázium meghívásának.
A folytatásban Fodor Sándor életművéről hallhattak a jelenlevők iskolánk egykori tanítványa, Molnár Vilmos József Attila-díjas író, a Székelyföld kulturális folyóirat szerkesztője előadásában. Molnár Vilmos a Fodor-életmű egyik legalaposabb ismerőjének számít, hiszen nemcsak életműinterjút készített az íróval (http://www.hargitakiado.ro/arckep.php?c=OA==), hanem ő szerkesztette a Hargita Kiadóhivatal gondozásában megjelenő Székely Könyvtár sorozat keretében a Fodor Sándor válogatott novelláit tartalmazó kötetet is.
Ezután felolvasóműsor következett. Hét diák olvasott fel részleteket az író Mária lábától a sündisznóállásigcímű önéletrajzi regényéből. A szereplők mindannyian fiúk voltak, ugyanis Fodor Sándor diákként 1938 és 1946 között az akkor Római Katolikus Fiúgimnázium, majd Római Katolikus Segítő Mária Főgimnázium nevet viselő csíkszeredai fiúgimnáziumba járt. Felolvastak: Kozman Botond XI. E, Szép Hunor XII. D, Egri Csongor X. E, Orbán Erik XII. F, Bartalis Attila XI. D, Ferencz Ádám X. D és Gál Benedek XII. B osztályos tanulók. A műsort a Magyar Nyelv és Irodalom Katedra tanárai állították össze.
A rendezvény záró mozzanataként a díszterem panteonjában Varga László igazgató és a gimnázium Diáktanácsának elnöke, Péter Katalin leleplezték a Fodor Sándor emlékére készült márványtáblát, és koszorút helyeztek. Az Iskolahimnusz éneklése közben az emléktáblát Tamás Levente, a Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium igazgatója, valamint Csíkszereda Város Polgármesteri Hivatala nevében Füleki Zoltán alpolgármester is megkoszorúzta.
A Márton Áron Főgimnázium az emléktábla díjmentes elkészítéséért köszönetet mond Dóczy András csíksomlyói kőfaragónak és lányának, Domahidi-Dóczy Ildikónak, valamint Csiszér Lajosnak, a gimnázium egykori igazgatójának és Ferenczes István költőnek, a Székelyföld kulturális folyóirat alapító főszerkesztőjének az ünnepség létrejöttéhez nyújtott segítségükért!
Borsodi L. László
(Csíkszereda, Márton Áron Főgimnázium, díszterem, 2017. december 7.)
Az iskolánk youtube csatornáján is élőben lehet követni 19 órától az idei Gólyabált.
Iskolán 4 diákja és egy tanára is díjban részesült a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének hagyományos díjátadó ünnepségén.
Október 4-5. között csapatépítő tevékenységeken vettek részt a Márton Áron Gimnázium tanárai Hargitafürdőn. A szakmai háttért és a játékos feladatokat a Tusnad Trustbuilding három trénere biztosította: Bartalis Emőke, Butyka Loránd és Mód-Nemes Gabriella. A teljes programot támogatta a Csíkszereda Városháza és a Márton Áron Gimnázium Egyesülete.