2018. június 18-20. között az előző évekhez hasonlóan, Sopronban került megrendezésre a Vermes Miklós Nemzetközi Fizikaverseny. A soproni versenyt több forduló előzi meg. A verseny erdélyi döntője április 28-án zajlott iskolánkban, az elért eredményem alapján jutottam tovább a verseny magyarországi döntőjére.
" /> 2018. június 18-20. között az előző évekhez hasonlóan, Sopronban került megrendezésre a Vermes Miklós Nemzetközi Fizikaverseny. A soproni versenyt több forduló előzi meg. A verseny erdélyi döntője április 28-án zajlott iskolánkban, az elért eredményem alapján jutottam tovább a verseny magyarországi döntőjére. " /> 2018. június 18-20. között az előző évekhez hasonlóan, Sopronban került megrendezésre a Vermes Miklós Nemzetközi Fizikaverseny. A soproni versenyt több forduló előzi meg. A verseny erdélyi döntője április 28-án zajlott iskolánkban, az elért eredményem alapján jutottam tovább a verseny magyarországi döntőjére. " />
2018. június 18-20. között az előző évekhez hasonlóan, Sopronban került megrendezésre a Vermes Miklós Nemzetközi Fizikaverseny. A soproni versenyt több forduló előzi meg. A verseny erdélyi döntője április 28-án zajlott iskolánkban, az elért eredményem alapján jutottam tovább a verseny magyarországi döntőjére.
Örültem, hogy Sopronban lesz ez a verseny, hiszen Sopron joggal nevezhető a magyarországi fizikaoktatás „szülővárosának” (innen indult többek között a Mikola Sándor országos fizikaverseny és a Fényes Imre Olimpiai Válogatóverseny). A verseny különlegessége az, hogy a diákok nem osztályonként, hanem kategóriánként versenyeznek: optika és elektromosságtan, hőtan, illetve mechanika. Én az utóbbit választottam. Első nap 5 elméleti feladatot kellett 3 óra alatt megoldani. Délután dr. Wiedemann László mechanikával, elektromossággal kapcsolatos feladatokat oldott meg, majd kísérletileg bemutatta a kapott eredmények érvényességét is. Második nap mérések segítségével, több módszerrel kellett számolni, a módszerek eredményét össze kellett hasonlítani, továbbá ki kellett választani a legpontosabbat az adott feladat megoldására. Erre egy óra állt rendelkezésünkre. A gyakorlati próba után Härtlein Károly és Tóth Pál kísérleti bemutatóját láthattuk, amely a magas várakozásaimat is felülmúlta. A két próba lejárta után megismerhettük a várost. Harmadik nap került sor az eredményhirdetésre: I. helyezést értem el. Köszönet illeti Halász Gyöngyi tanárnőt, aki nagyban hozzájárult felkészülésemhez. A helyezések ismertetése után Nagy Márton tanár úr, a verseny kitalálója szólt pár szót a mai oktatás hibáiról, a nyelv és a tudomány kapcsolatának fontosságáról, továbbá biztatott minket, hogy az elkövetkezendő években is vegyünk részt ezen a nagy múltú versenyen.
Értékes élményekkel gazdagodtam, emellett fontosnak tartom, hogy a jövőben is sokan jelentkezzenek, mivel itt összemérhetjük tudásunkat magyarországi diákokkal is, erre pedig nem túl gyakran van lehetőség.
György Zoltán,X.E
Organizăm din nou concursul regional de competențe lingvistice în limba română, pentru elevi maghiari NON RECUSO LABOREM!, EDIȚIA a II-a, la data de 28 mai 2025, ora 10.00.